HERR serien 2019

 

Resultat Herr Div 1

 

Resultat Herr Div 2

 

Serietabeller 

 

Vidbynäs och Flen har lämnat Wo hela serien.

Serien kommer att spelas i 2 divisioner och dom 2 bästa från div 2 flyttas upp till div 1 nästa år

och dom 2 som kommer sist i div 1 flyttas ner till div2 nästa år.

 

Anledningen till att vi har gjort detta val är för att det kom in 2 nya lag (Trosa och Flen) vilket är jätteroligt men om vi skulle fortsatt att ha Norra och Södra så skulle det bli långt att åka i vilket fall som helst.

 Och jag har fått in förfrågningar om att man skulle vilja få möta dom andra lagen i Sörmland och inte bara dom i sin serie. 

Med detta upplägget så blir det mer varierande och möjligheterna att få spela mot fler lag blir bättre då det varje år byts 2 lag från varje serie. 

Serie indelningen är baserad på förra årets serieplacering, dom 3 bästa i norra och södra serien blev Div1 och dom andra blev Div2. Och kommer det nya lag nästa år så börjar dom i div2.

Det kommer inte att vara något slutspel utan det lag som ligger högst upp i serien när alla matcher är spelade är vinnare. Vilket gör att alla matcher blir lika viktiga under året. 

Och som ni alla förmodligen vet så är det ny ålders ”gräns” detta året så är det från 22 år till 50 är. Nästa år så kommer det vara till den dagen man fyllt 40 år som gäller.

Men vi valde att inte göra det till i år så att lagledarna ska hinna med att hitta folk som vill vara med och spela. 

 

 

 

Herr serieindelning 2019

Herr Div1

Katrineholm

Nyköping

Stallarholmen

Torshälla

Vidbynäs ( AVHOPP) WO

Vingåker

 

Herr Div2

Eskilstuna ( AVHOPP) WO

Flen (AVHOPP) WO

Jönåker

kallfors

Kiladalen

Åda

 

 

 

 

 

 

 

Tävlingsvillkor

 

Matchrapportering

Matchrapport papper
Online

 

Individuellt slutspel

Slutspel är den 14 september på Strängnäs GK. 

Prisbord genom SöGDFs försorg.

Resultat när dessa finns tillgängliga.


Kontaktlista

 

 

 

Tidigare segrare

2018 Katrineholm

2017 Torshälla

2016 Vingåker

2015 Katrineholm

2014 Katrineholm

2013 Jönåker

2012 Katrineholm

2011 Strängnäs

2010 Strängnäs

2009 Eskilstuna

2008 Eskilstuna

2007 Strängnäs

2006 Åda

2005 Strängnäs

2004 Flen

2003 Södertälje

2002 Ärila (numera Nyköping)

 

 

Ansvarig Herr

Vakant

  

 

 

 


 

Anmälan seriespel 2019          
Klubb H30        
           
Eskilstuna 1 Mats Brostedt 070-0692169 mats@brostedt.nu  
Flen 1 Daniel Lindkvist 070-3726260 daniellindkvist@hotmail.com  
Jönåker 1 Jimmy Borg 070-3888594 j.a.borg@live.se  
Kallfors 1 Tomas Ahlbom 076-8158243 tomas.ahlbom@hotmail.com  
Katrineholm 1 Tobias Sällström 070-4005279 spobomberman@hotmail.com  
Kiladalen 1 Jimmy Dannérus 070-6285763 jimmy.dannerus@gmail.com  
Nyköping 1 Olle Åstrand 076-2775059 olle_astrand@hotmail.com  
Stallarholmen 1 Mats Fallström 073-9293126 matshotmail@hotmail.com  
Torshälla 1 Rickard Eriksson 072-3910003 rickard_eriksson82@hotmail.com  
Vidbynäs 1 Ola Hoffman 073-0238898 ola.hoffman@scania.com  
Vingåker 1 Nicklas Harlin 070-6215916 kansli@vingakersgolf.se  
Åda 1 Per Forsberg 070-6008952 perdforsberg@gmail.com  
  12        
Ansvarig: Fredrik Winberg