Mixed serie 2018

Deltagande lag:

  

Division 1 Division 2  
Flen Katrineholm  
Gripsholm Wo1  Länk till Resultat och Serie
Grytsberg Stallarholmen  
Kallfors Torshälla  
Nyköping Vidbynäs  
Strand Åda  
Strängnäs    

 

Så här räknar man ut lagets reducerade spelhandicap:

 Man spelar greensome med reducerat handicap. Det reducerade spelhandicapet är summan av 60% av spelhandicapen från spelaren med den lägre spelhandicapen och 40% av spelhandicapen från spelaren med den högre spelhandicapen.

Varje sidas reducerade spelhandicap inklusive decimal utgör jämförelsegrund då antalet slag skall ges eller tas i förhållande till den andra sidan. Efter jämförelse sker avrundning till närmaste heltal. 

Exempel: (0,6 * 13=7,8)+(0,4 * 27=10,8 )=18,6=19.

 

 

Lagledare Mixed serien 2018
Flen Annicka Norén annicka.noren@gmail.com     070-6352578
Gripsholm Michael Widoff  michael.widoff@telia.com     072-0148066
Grytsberg Gunilla Sigfridsson gunilla@grindviken.se     076-1645056
Kallfors Lena Ihlström   lena.ihlstrom@gmail.com     070-8693770
Katrineholm Olof Pettersson ololpwest@gmail.com     070-8148785
Kiladalen Har blivit felaktigt inlottade Heter nu Wo1  2 poäng till motståndarna
Nyköping Peter Karlsson peter.karlsson@learningwell.se      070-6312870
Stallarholmen Marita Andersson  marita.andersson@strangnas.se     073-0374976
Strand Anette Karlsson  nttkarlsson@gmail.com     070-5945909
Strängnäs Mari Ekvall Mari.ekvall@gmail.com      070-3464284
Torshälla Paloma Andia de la Torre palomaandia@yahoo.com     073-6636079 
Vidbynäs Kim Thome  kim@thome.se     070-1830375
Åda Ing-Britt Lindell ing_britt@lindell.biz     070-8591895

 

Tävlingsbestämmelser

 

Matchrapportering:

Matchrapport online

Matchrapport papper

    

Annicka Noren

Tidigare segrare:

2017 Flens GK

2016 Gripsholms GK

2015 Nyköpings GK

2014 Nyköpings GK

Ansvarig Annicka Norén

070-635 25 78

Annicka Norén