Mixed serie 2017

 

Deltagande lag:

 

Flen, Gripsholm, Grytsberg, Kallfors, Nyköping, Stallarholmen, Strand, Strängnäs, Vidbynäs och Åda

 

Vi gratulerar Flens Golfklubb till deras seger i Mixedserien.

 Mixed 2017 1  Mixed 2017 2  Mixed 2017 9

Här tar Annicka Norén emot segerbucklan för serien.

 

Slutspel på Torshälla Golfklubb den 10 september.

Mixed 2017 3  Mixed 2017 4  Mixed 2017 5

Första pris gick till Anne och Peter Starck Flens GK

Andra pris gick till Mari och Kjell Ekvall Strängnäs GK

Tredje pris gick till Mita Zunko och Östen Edlund Flens GK

 

 Mixed 2017 6  Mixed 2017 7  Mixed 2017 8

Lite bilder på övriga deltagare.

 

 

Så här räknar man ut lagets reducerade spelhandicap:

 

Man spelar greensome med reducerat handicap. Det reducerade spelhandicapet är summan av 60% av spelhandicapen från spelaren med den lägre spelhandicapen och 40% av spelhandicapen från spelaren med den högre spelhandicapen.

Varje sidas reducerade spelhandicap inklusive decimal utgör jämförelsegrund då antalet slag skall ges eller tas i förhållande till den andra sidan. Efter jämförelse sker avrundning till närmaste heltal. 

Exempel: (0,6 * 13=7,8)+(0,4 * 27=10,8 )=18,6=19.

 

Länk till Resultat och Serie

Lagledare Mixed serien 2017
 
Flen Annicka Norén

annicka_noren@hotmail.com

Gripsholm

Michael Widoff 

michael.widoff@telia.com

Grytsberg

Gunilla Sigfridsson

gunilla@grindviken.se

Kallfors

Lena Ihlström

lena.ihlstrom@gmail.com

Nyköping

Jan Norberg 

norbejan@gmail.com

Stallarholmen

Marita Andersson 

marita.andersson@strangnas.se

Strand

Peter Lidevad

peterlidevad@gmail.com

Strängnäs

Mari Ekvall

mari.ekvall@gmail.com

Vidbynäs

Kim Thome

kim@thome.se

Åda

Ing-Britt Lindell

ing_britt@lindell.biz

 

Tävlingsbestämmelser

 

Matchrapportering:

Matchrapport online

Matchrapport papper

    

Annicka Noren

Tidigare segrare:

2017 Flens GK

2016 Gripsholms GK

2015 Nyköpings GK

2014 Nyköpings GK

Ansvarig Annicka Norén

070-635 25 78

Annicka Norén